Онлайн переводчик http://translate.meta.ua
поменять
По-английски


mother's birthday was coming.steve and molly wanted it to be a big surprise for her .they made special birthday cards for her.steve tried to get good marks at school to please his mother.molly cleaned the house and kept all her toys and clothes in order.father planned a birthday breakfast. they all agreed on this menu: some french toast with wild raspberries and honey, and coffee with milk. they didn't forget about the bunch of beautiful flowers.
on birthday morning each had a job to do.steve beat the eggs and made the toasts.father fried them.molly sprinkled the hot toasts with powdered sugar and set the table.she decorated the toasts with berries and honey. they didn't forget about the kitchen. it was clean and tidy.
when mother came into the kitchen, they said together, "happy birthday, dear mum!"
mother was so surprised!
she said, "this is so beautiful. thank you very much."

По-украински

день народження матері приходив.steve і molly захотів, щоб це була велика несподіванка для неї .вони зробили спеціальні карти дня народження для неї.steve пробував добратися добре відмічає в школі, щоб задовольнити його матір.molly чистив хату і тримав в порядку усе її іграшок і одягу.батько планував сніданок дня народження. вони усі домовилися про це меню: деякий french тост з дикою малиною і медом, і кавою з молоком. вони не забули про в'язку прекрасних квіток.
на ранку дня народження кожен мав роботу для роблення.steve бив яйця і робив тости.батько смажився їх.molly посипав гарячі тости цукровою пудрою і накрив на стіл.вона прикрасила тости з ягодами і медом. вони не забули про кухню. це є чисто і охайно.
коли мати вступила в кухню, вони говорили разом, "щасливий день народження, дорога мама"!
мати була так здивована!
вона сказала, "це так прекрасно. велике спасибі".