Онлайн переводчик http://translate.meta.ua
поменять
По-английски


READING
London department store Harrods is one of the wordl`s largest and most famous department stores.With more than a million square feet (90,000 sq m) of spase,Harrods sells luxury and everyday goods across seven floors and 330 departments.
Its motto is "All Things for All People,Everywhere"-and the store attracts 15 million customers each year.This world-popular store was established in 1849 by Charles Henry Harrod.Beginning in a single room and employing two assistants and a messenger boy,it mainly sold tea and groceries.Harrods steadily expanded,and by 1880 it was a thriving department store,offering everything from medicines and perfumes to clothing and food and attracted wealthy customers.
In 1883,a fire destroyed the store.The owners fully rebuilt the store,with the help of arhitect Charles William Stephens,into what it is today.
One of the world`s first escalators was presented in Harrods in 1898.

По-украински

ЧИТАННЯ
Магазин лондонського відділу Harrods - один з wordl найбільший і найзнаменитіші супермаркети.Більш ніж з мільйоном квадратних футів(90,000 кв. m) spase, Harrods продає розкіш і щоденні товари через сім поверхів і 330 відділів.
Його девіз - "Усі Речі для Усіх Людей, Everywhere"-and магазин притягає 15 мільйонів клієнтів кожен рік.Цей популярний для світу магазин був встановлений в 1849 Чарльзом Henry Harrod.Починаючись в єдиній кімнаті і наймаючи двох асистентів і messenger хлопчика, це головним чином продавало чай і бакалійні магазини.Harrods стійко розширився, і до 1880 це був процвітаючий супермаркет, пропонуючи все від медицини і духів до одягу і їжі і притягнув багатих клієнтів.
У 1883, вогонь знищив магазин.Власники повністю відновили магазин, з допомогою arhitect Чарльз William Stephens, в тому, що це сьогодні.
Один зі всесвітніх перших ескалаторів був був присутнім в Harrods в 1898.