Онлайн переводчик http://translate.meta.ua
поменять
По-английски

By the mid-seventeenth century most of the north, west and south couth had been charted. But the Dutch were disappointed with their new discoveries. Cartenz reported in1623: “This is the most arid and barren region that could be found anywhere on en earth”.
In a similar way thought the first British captain to see the new continent. This was William Dampier, who visited the north-west in 1688 and 1699 and considered the natives to be “the miserablest people in the world”.
No explorers had set eyes on the east coast until Captain Cook, leading a British scientific expedition in the Pacific reached Cape Everard in the Endeavour on April 20th 1770.

По-украински

Сімнадцятим для середини століттям більшість з півночі, на захід і південний couth був відмічений на карті. Але голландська мова були розчаровані з їх новими відкриттями. Cartenz повідомив in1623: "Це сама arid і безплідна область, яка змогла бути знайдена де-небудь на en землі".
У подібному шляху думав, що перший Британський капітан бачить новий континент. Це було Уільямом Dampier, хто відвідав північний захід в 1688 і 1699 і вважав, що уродженці є "miserablest людьми у світі".
Ніякі дослідники не мали очей набору на східному узбережжі до Капітан Cook, привівши Британську наукову експедицію до тихого океану досяг Мис Everard в Спробі квітня, 20-го 1770.