Онлайн переводчик http://translate.meta.ua
поменять
По-английски

The story begins in 1992 when Carl "CJ" Johnson (Young Maylay) returns to Los Santos to attend his mother's funeral after five years living in Liberty City following his brother Brian’s murder.

Upon returning, Carl is pulled over by corrupt C.R.A.S.H. police officers Frank Tenpenny (Samuel L. Jackson) and Eddie Pulaski (Chris Penn), who had several run-ins with Carl before he left. The officers frame Carl for a fellow officer's murder and drop him off in a rival gang's area of town.

Once Carl finds his way back to his house, he finds his family and friends in disarray. Carl's brother, Sweet Johnson (Faizon Love) blames him for the deaths of their mother and brother and berates him for abandoning their gang, the Grove Street Families. In an effort to win back his brother's respect, Carl aids Sweet, and fellow gang members Ryder (MC Eiht) and Big Smoke (Clifton Powell) in rebuilding the shattered Grove Street Families by gaining back lost gang territory, stealing weapons, and killing

По-украински

Історія починається в 1992, коли Карл "CJ" Джонсон (Молодий Maylay) повертається до Los Santos, щоб відвідати похорони його матері через п'ять років, що живуть в Місті Свободи, що йде за його вбивством брата Брайана.

На поверненні, Карла перетягує зіпсований C. R. A.S. H. офіцери поліції Френк Tenpenny (Samuel L. Jackson) і Еді Pulaski (Кріс Penn), хто мав декілька сварок з Карлом перед тим, як він відправився. Офіцерська рамка Карл для вбивства офіцера товариша і забуваються його в області бригади конкурента міста.

Як тільки Карл знаходить його шлях назад до його хати, він знаходить свою сім'ю і друзів безладно. Брат Карла, Солодкий Джонсон (Любов Faizon) засуджує його для смертей їх матері і брата і лає його для відмови їх бригади, Сім'ї Вулиці Гаю. З метою відіграти повагу його брата, Карл допомагає члени Солодкої, і дружньої бригади Ryder (МЕГАГЕРЦ Eiht) і Великий Дим (Clifton Powell) у відновленні Сімей Вулиці Гаю, що розбиваються, отримуючи назад територію бригади втрати, крадучи зброю, і вбивство