Онлайн переводчик http://translate.meta.ua
поменять
По-английски

Pharmacognosy
the term of Pharmacognosy comes from the Greek words pharmakon- drug, and gnosis - knowledge and means the total knowlesge of drugs.the solubility of plant element depends on their chemical structure.among the carbohydrates the soluble in water and to a limited extent in alcohol, but are insoluble in chloroform and in ether.
the mucilages are insoluble in water, alcohol, chloroform and ether.the glycosides are soluble in water. the volatile oils are slightly soluble in water. alcohol is an ideal solvent for volatile oils.

По-украински

Pharmacognosy
термін Pharmacognosy приходить від Грецькі слова pharmakon- наркотик, і gnosis - знання і має на увазі повний knowlesge наркотиків.розчинність елементу установки залежить від їх хімічної структури.серед вуглеводів, розчинних у воді і до обмеженої протяжності в алкоголі, але нерозв'язні в хлороформі і в ефірі.
слиз нерозв'язний у воді, алкоголі, хлороформі і ефірі.глікозиди розчинні у воді. мінливі олії злегка розчинні у воді. алкоголь - ідеальний розчинник для мінливих олій.